Srpska pravoslavna crkva

Istaknuti sveštenici

Bečej

Milan Kostić

(1839 - 1880)


Sveštenik Milan Kostić je rođen 28. janura (9. februara) 1839. godine u Sivcu u imućnoj svešteničkoj porodici. Otac Jovan, sivački sveštenik, je uvideo nadarenost svog sina Milana i omogućio mu je da se školuje u prestižnim školama tog vremana. Osnovu nemačku školu Milan Kostić je sa uspehom svršio u Petrovaradinu, a gimnaziju u Vrbasu i Budimu. U Budimu se školovao zajedno sa Lazom Kostićem i Kostom Ruvarcem, značajnim srpskim piscima. Bogosloviju izučava u Sremskim Karlovcima a pravo studira u Pešti. Nakon toga odlazi u Kijevsku duhovnu akademiju. Za vreme školovanja u Kijevu piše istoriju sprske ckrve na ruskom jeziku. Za taj rad dobija najviše ocene i zvanje magistra bogoslovije.

Po završetku akademije u Kijevu 1869. godine dobija poziv od crnogorskog kneza Nikole Petrovića da obavlja dužnost rektora cetinjske bogoslovije. Poziv je prihvatio i sa velikiom radošću krenuo ka Cetinju. Po dolasku u Crnu Goru knez ga je upoznao sa situacijom u školstvu. Sa velikim elanom krenuo je da situaciju popravi. Odlazi u Beč gde uz pomoć prote Rajevskog i pedagoga Nike Vukićevića izrađuje nastavni plan za Bogosloviju kao i Zakon o obrazovanju. Po povratku osniva bogosloviju na Cetinju. Osim poslova rektora bogoslovije obavljao je i dužnost nadzornika crnogorskih škola. Posao nadzornika je radio bez nadoknade. U Crnoj Gori je 1869. godine bilo osam škola, a tri godine kasnije ,zahvaljujući radu Milana Kostića, bilo je 32. Napisao je udžbenik za katihizis. Za njegov trud na širenju mreže škola knez Nikola ga je o svetom Savi 1871. godine odlikovao Danilovim ordenom. Iako ga je knez molio da ostane, Milan se 1872. godine vraća u Bačku. Najpre u Sombor gde u gimnaziji predaje srpski, latinski i nemački jezik. Govorio je još ruski, francuski i mađarski jezik. Dok je bio u Crnoj Gori počeo se zanimati za svilarstvo. Stekao je dovoljno znanja pa je u zimskom periodu držao predavanja zainteresovanim učenicima o svilarstvu.

Želeo je da bude sveštenik. Bački vladika German Anđelić nije želo da ga rukopoloži u sveštenički čin. Razočaran odlazi u Sent Andreju gde ga je tamošnji vladika u avgustu 1874. godine rukopoložio najpre u đakona a zatim u jereja. Prota Aleksandar Bastić je umro 1873. godine i ostalo je upražnjeno mesto bečejskog prote. Srpska pravoslavna crkvena opština poziva Milana Kostić da dođe u Bečej. Poziv bečejaca je sa velikim oduševljenjem prihvatio. Bečejci su osnovali odbor koji je imao zadatak da ode po novog protu. Ispred Crkvene opštine priređen mu je svečani doček a na ulaznim vratima dočekao ga je predsednik Đorđe Jovanović.

U septembru 1874. godine bački episkop German je održao arhijerejsku službu u Hramu svetog velikomučenika Georija. Hram je bio pun vernika. Nakon službe proizveo je sveštenika Milana Kostića za protu. Prota Kostić se sa predikaonice obratio prisutnim vernicima. Govor mu je bio nadahnut a vernici su ga sa oduševljenjem slušali.Posle službe u hramu Crkvena opština je za goste priredila ručak u kafani „Kod lovačkog roga“ koja se nalazila na prostoru današnjeg prakinga preko puta Tehničke škole.

Prota Kostić je službovao zajedno sa Aleksandrom Popovićem - “pop Šandorom” kako ga je narod nazvao. Obojica su bili veoma omiljeni u narodu. U vreme njihove zajedničke službe u hramu je pozlaćen ikonostas koji je osveštao bački episkop German 1879. godine.

Osnivačka skupština Srpskog crkvenog pevačkog društva je sazvana na inicijativu prote. Održana je 6. (19.) septembra 1879. godine. Za predsednika skupšten izabran je Milan Kostić, a potpredsednik Aleksandar Popović. Na početku rada pevačko društvo je imalo osamnaest članova.

Pored svojih redovnih svešteničkih obaveza Milan Kostić se bavio i književnim radom. Još za vreme školovanja počeo je da piše. Svoje sastave objavljivao je u “Javoru”, “Školskom listu”, ”Danici”, “Srpskoj zori”. U “Danici” mu je objavljeno više njegovih pripovedaka i putopisa: “Put u Kijevo”, “Povratak iz Rusije”. Potpisivao se pseudonimom "Milko".

Lično nije bio zadovoljan sa načinom izbora đaka za buduće sveštenike. Smatra da sveštenici svojim radom i stalnim obrazovanjem to treba da promene. “Preka je nužda, da se mi sami svojim silama zauzmemo za ozbiljan rad, da utamanimo onu od vekova ukorenjenu i sve većma ukorenjujuću poslovicu ”Ako nije nizašto, on je za popa dobar”-navodi u zadnjoj rečenici u “Putu za Kijev”.

Milan Kostić je smatrao da vladike treba birati iz redova sveštenika. O tome on piše pismo svom dragom prijatelju. To pismo objavljeno je na prvoj strani “Zastave” u broju 114 od 27.VII (VIII) 1880. godine. Samo tri dana nakon njegove smrti. Pismo je napisao na njegov rođendan 1880. godine.

Pismo počinje sa “Premili moj brate” čime stavlja do znanja da mu je veoma značajan prijatelj. Izvinjava mu se što mu se nije dugo javljao jer ga je sprečila njegova “slabost, bolest žene i smrt njegovog najmlađeg sina Milivoja”. U pismu, iznosi svoje mišljenje oko izbora patrijarha. Na početku Kostić postavlja pitanja: “Da li je veći uticaj kaluđera od sveštenika na crkveni život?” Po njegovom mišljenju kaluđeri, odnosno monasi su posebna “kasta” i uzeli su sebi pravo da odlučuju o hijerarhiji u crkvi. Monasi bi trebalo da se povuku u manastire i da se u potpunosti posvete “svom zavetu kajanju i odricanja svetskih uživanja”, a vladike da se biraju iz redova sveštenika. Čitajući crkvene kanone Kostić nije našao ni u jednoj rečenici opravdanja da se arhipastiri biraju iz redova monaha. O tome se, ističe Kostić u svom pismu, vodila polemika i u Rusiji od 1860 - 1863. godine. Samo iz straha raskola u crkvi nije došlo do nikakvih promena. Lično smatra da bi bilo bolje rešenje da sveštenici obaljaju dužnost vladika jer su daleko bolje upoznati sa probelima crkve, a i vernici su im bliži. Smatra da to pitanje što pre moraju sveštenici da pokren ili u suprotnom “mi ostadosmo kaluđerske sluge, a oni naše despote”. U nastavku pisma kritikuje rad monaha i smatra ih odgovrnim za loše obrazovanje sveštenika i postavlja pitanje “Da li im je stalo do njihvog uticaja ili plate?”. Na kraju svog pisma iznosi kritički stav oko izbora Germana Anđelića za vladiku bačkog.

Sigurno je da su ovakvi stavovi izazvali nezadovoljsto kod vladike Germana. Ipak prota ni jednom rečenicom nije želeo da govori o njihovom lošem odnosu.

Prikaz stanja u obrazovanju u Crnoj Gori prota je dao u svojoj knjizi “Škole u Crnoj Gori od najstarijih vremena do današnjeg doba” (do 1872.) koja je izašla iz štampe u maju 1876. godine. Cena knjige je bila 80 novčića, a mogla se kupiti u Beogradu u knjižari Velimira Valožića i u pančevačkoj knjižari Braće Jovanovića. Pored mnogih dobrotvora štampanje knjige pomoglo je i Srpsko učiteljsko društvo iz Beograda sa 30 dukata. U svom delu prota daje prikaz nastanka škola, kao i njihova organizacija u trenutku njegovog dolaska. Pored toga, daje slikovit prikaz sa koliko ljubavi Crnogorci podižu škole. Škole su, što je to vreme i uobičajno, bile u sastavu manastira i od manastirskih prihoda bile izdržavane. Sav prihod od knjige, prota Milan Kostić je nemenio u korist stradalih u bosansko-hercogovačkom ustanku.

Život ga nije mazio. Ubrzo po dolasku u Sombor umire mu mlađi brat Aleksandar. Otac Jovan mu umire 1877.godine u Bečeju. O tome nam svedoči i nadgrobni krst na južnoj strani "Dražićkine" kapele. Početkom 1880. godine umire mu troje od četvoro deca, a supruga Evgenija rođena Kojšor, umire u Budimpešti 1. (13.) aprila 1880. godine. Teški trenuci utiču i na njegovo zdravlje. Odlazi u Šleziju na lečenje. Boravak u Šleziji nije mu popravio zdrastveno stanje. Vraća se u Bečej i 19. VII (3. VIII) 1880. godine umire. Na sahrani se okupio velik broj Bečejaca da svog poštovanog protu isprati na večni put. Na sahrani je pevalo Srpsko crkveno pevačko društvo. Od prote su se oprostili senćanski sveštanik Nikolić a na grobu je govorio pop Panta Popović iz Bačkog Petrovog Sela.

Saznavši za preranu smrt prote Milana Kostića, crnogorski knez Nikola je 6. avgusta uputio telegram saučešća sa Cetinja: “Duboko žalim dobroga Milana, prvog rektora cetinjske bogoslovije, vrijednog radnika na prosveti; koji je kod mene i naroda crnogorskog lijepi spomen ostavio svojom revnošću i ljubaznošću, delim svom srcu vašu veliku tugu. Knez Nikola“.

Protina smrt inspirisala je njegovog poštovaoca da napiše pesmu. U „Zastavi“ od 25.VII( 6.VIII) 1880. godine obvjavljenja je pesma posvećan proti. Autor pesme se potpisao sa inicijalima P.J.B.

Litertura i izvori : 1.Dragiša Slavić "Hram svetog velikomučenika Georgija 1858-2008" Bečej, 2013, Izvori: 1.Zastava broj 114 od 27.07.1880; 2.Zastava br. 116 od30.07.1880; 3.Školski list br.10 od 31.05..1869: 4 Školski list br.17 od 15.10.186+9: 5.Školski list br.15 od 01.08.1880; 6. Školski list br.16 od 15.08.1880, i 7. Školski list br.23 od 01.12.1880. 8.Arhiv pravoslaven crkvene opštine-Beček, Crkveni letopis knjiga 1.

Objavljeno na sajtu Web info 02.juna 2014. godine

Dragiša Slavić



NA GROBU

MILANA KOSTIĆA

Prote starobečejskog


I T e b e u grob

Nemile smrti zub,

A Srpstvo opet žali

Oboren zelen dub.

Lađica naša mala

Na tvrdi sela prud;

Krenut je-mesto vala-

Narodna mora grud.

I Tvoje je bilo mesto

Milane brate tu:

A Ti- borit se presto;

Večnom se predo snu.

I opet eto htede

Nemila Srpstvu kob,

Da Srbin usred bede

Prvaku kopa grob.

Foto: Webinfo

Jovan Borota

(1850–Novi Sad, 1924) prota, oslikao kapelu baronice Eufemije Jović.


Georgije Letić, svetovno dr Đorđe Letić

Vladika Georgije Letić( Stari Bečej 1872- Beograd 1935).

Rođen je 19.aprila(1.maja) 1872.godine u Starom Bečeju. Na rođenju dobio je ime Đorđe. Otac Miloš bio je učitelj u Bačkom Gradištu a majka Mileva, rođena Krstić domaćica. Obrazovanje je započeo u Bačkom Gradištu gde je završio osnovnu školu. Gimnaziju pohađa u Novom Sadu. Bogosloviju je studirao u Sremskim Karlovcima i Černovicima gde je 1897. godine promovisan u doktora teologije. Sa dvadesettri godine zamonašio se u manastiru Beočin. Za episkopa temišvarskog izabran je 1903. godine. Pre izbora za vladiku bio je redovni profesor crkvenog prava, katihetike i pedagogike u Karlovačkoj bogosloviji. Do početka Velikog rata veliku pažnju u svom radu posvetio je arhipastirskom radu, crkveno-školskim i narodnim poslovima. Zahvaljujući njemu izvedena je reforma veronaučne nastave u veroispovednim školama Karlovačke mitropolije. Napisao je Katihizis koje se kao udžbenika koristio u školama Karlovačke mitropolije, u Bosni, Hercegovini i Dalmaciji. Nakon smrti patrijarha Lukijana 1913. godine patrijaršiski tron je ostao upražnjen. Beč nije dozvolio da Srpska pravoslavna crkva bira novog patrijarha jer je smatrala da crkva u vreme rata treba da bude obezglavljena. Posle Prvog svetskog rata obavljao je dužnost administratora karlovačke patrijaršije, a jedno vreme bio je episko bački i vršački. Predajom Temišvara Ruminiji, vladičasnki presto je prenet u Veliku Kikindu a potom i u Veliki Bečkerek( danas Zrenjanin). Vršačka eparhija se 1931. godine sjedinila u Banatsku. Te godine je Georgije postao episkop banatski. Zaslužan je za podizanje preko 100 novih srpskih verospivednih škola, obnovu crkava i parohijskih domova. Njegovim zalaganjem obnovljeni su manastiri Svete Trojice, Sveti Georgije, Zlatica, Bazjaš. Podigao je ženski manastir Svete Melanije kod Zrenjanina. Prilikom uspostavljanja Srpske patrijaršije vladika Georgije učestvuje u radu oko nove organizacije crkvenog života, Svoje radove je objavljivao u „Bogoslovskom glasniku“ i „Letopisu Matice srpske“. Zahvaljujući tome izabran je za čana Književnog odeljenja Matice srpske. U Temišvaru je zahvaljujući njemu osnovana „Srpska štedionica “i velik broj zemljoradničkih zadruga. Povodom obeležavanja 25 godina vladičanske službe osnovao je dve zadužbine. Prva je bila namenjena za podizanje eparhijskog vaspitnog doma a druga u korist bolesnih i iznemoglih sveštenika i njihove porodice. Na predlog sveštenika iz Starog Bečeja, Jovana Stepanova, Ivana Jelčića, Nikole Midića i Dragutina Ševića, opština Stari Bečej je 10.jula 1929. godine donela odluku o proglašenju episkopa Georgija Letića za počasnog građanina. Odluka je doneta povodom uspešne dvadesetpetogodišnje vladičanske službe. Počasna diploma urađena je po nacrtu prote Jovana Stepanova , ornamente je uradio profesor Letjući a likove srpskih svetitelja profesorica Čarikova. Diploma je urađena u starom srpskom stilu sa prelepim srpskim ukrasima na svodu koji stoji na dva stuba sa po četiri srpska svetitelja. U središnjem delu nalazi se Hram svetog velikomučenika Georgija u Starom Bečeju u kojem je vladika kršten. Diploma je vladiki predata 29 septembra 1929. godine u Temšvaru. Vladika Georgije Letić preminuo je 8. novembra 1935. godine u Beograd. Sahranjen je u Sabornoj crkvi u Vršcu.

Izvodi i literatura;

1- Sava episkop šumadijski "Srpski jerarsi od devetog od dvadesetog veka"Beograd 1996. 2. Arhiva Srpske pravoslavne crkven opštine -Bečej, Crkveni letopis knjiga 1., 3.List "Novo vreme"- Stari Bečej, br.14 od 07.04.1929. 4. Nemanja Karapndžić, Snežana Ilić, Nedeljko Stojković "Izgubljeno srpsko sakralno nasleđe na tlu Starog Bečeja" Bečej,2017.,

Dragiša Slavić



Foto: Webinfo

Dimitrije Kolarov

Dimitrije Kolarov je rođen u Somboru 1913. godine, u kome završava i osnovnu školu i gimnaziju. U Beogradu završava 1938. godine Pravoslavni bogoslovski fakultet i oktobra iste godine ženi se Angelinom, takođe diplomiranim teologom. Jedva mesec dana kasnije odlazi na odsluženje vojnog roka, do maja meseca 1939. godine. Za sveštenika je rukopoložen iste godine i postavljen za paroha starobečejskog.

U početku službovanja bio je privremeni paroh, jerej četvrte parohije, a stalni paroh starobečejske parohije zvanično postaje 1942. godine. Decenije savesnog službovanja donele su i unapređenja i odličja. Tako je paroh Kolarov 1966. godine postavljen za arhijerejskog namesnika bečejskog, a već sledeće godine odlikovan je činom protoprezvitera (prote), s pravom nošenja Nadbedrenika. Godinu dana uoči penzionisanja, dodeljeno mu je novo priznanje, čin protoprezvitera – stavrofora, protoprezvitera – krstonosca, tj. odlikovan je pravom da oko vrata nosi zlatan krst. Penzionisan je jula meseca 1979. godine.

A paroh Kolarov, ostao je, pored ostalog, upamćen i kao nadahnuti propovednik i izuzetni crkveni pojac. Organizovao je i vodio lokalnu hrišćansku zajednicu, koja je decenijama bila najverniji saradnik u svim aktivnostima Pravoslavne crkve. Sam prota Kolarov je, zajedno sa suprugom, predavao veronauku u osnovnoj školi i gimnaziji, onda kada je to bilo dopušteno.

Tokom službovanja, uz njegovo lično zalaganje, u potpunosti je spolja obnovljen Hram sv. Georgija, koji je tako postao, u vojvođanskim okvirima, jedan od najmonumentalnijih pravoslavnih hramova.

Vredno je pomenuti detalj vezan za tragični događaj u teškom, „smutnom vremenu“, u vremenu okupacije. Naime, uoči streljanja grupe omladinaca, tobožnjih diverzanata, a tokom ispovesti, paroh Kolarov je primio od nekolicine nesrećnih mladića oproštajna pisma. Ta pisma je kasnije predao njihovim roditeljima.

Dimitrij Kolarov, arhijerejski namesnik i paroh starobečejski, umro je avgusta 1987. godine. Opelo je držalo dvadeset sveštenika, a oproštajne govore arhijerejski namesnik i paroh rumski, jerej Ivan Kojić i arhijerejski namesnik bečejski, protoprezviter-stavrofor Nikola Crveni, uz pratnju lokalnog crkvenog hora.

Da je ugled Dimitrija Kolarova bio nesporan, svedoči i ustupak koji je tom prilikom učinjen: da pogrebna kolona prođe polako ulicama grada, iako se taj običaj, izgradnjom grobljanske kapele, više nije praktikovao.

Dimitrij Kolarov je sahranjen u blizini grobljanske crkvice. Sa suprugom Angelinom, paroh Kolarov je imao sina Radovana.

Literatura: Dušan Opinćal "Poznati Bečejci", Bečej, Narodna biblioteka 2010.





Порфирије Перић, световно име Првослав

(Бечеј, 1961), викарни епископ јегарски, председник Републичке радиодифузне агенције у Србији, доктор теолошких наука.


Bačko Petrovo Selo

Vikentije Prodanov

srpski patrijarh, rođen i školovan u B.P.Selu.