Zdravstvo
Istorijat
Epidemija tifusa
Zgrade u kojima se obavljala zdravstvena delatnost
Ratna bolnica u I Svetskom ratu.
Sanatorijum
Jodna banja
Pišem kako mi je ispričano.
Moja majka Olgica je praktično odrasla u kući lekara Borote. Išla je u razred sa njegovom ćerkom, bili smo komšije u Svetozara Markovića, mi na sredini ulice a oni na uglu sa Novosadskom. Bogdan Dunđerski je bio kum na krštenju Borotinoj ćerki Milki poklonivši joj predivan pisaći sto, sekretar. Olgica kaže da u životu ništa slično nije videla. Bila je svedok Borotinog ne baš ugodnog karaktera i njegovih navika.
E sad, kako sam došao do Borote? Pitao sam je za Vlahovića advokata. Zanimljivo je da su dva (od četiri) svedoka koje je Bogdan Dunđerski imenovao za garanta realizacije svog testamenta bili upravo Borota i Miloš Vlahović, advokat. Njih dvojica su gotovo svakodnevno odlazili zajedno kod Šoša u kupatilo na banjanje, masažu, pedikir i sve ono što je izvesni Ivan "Žuljoš" kako su ga zvali imao u asortimanu. Već tada je kupatilo bilo društvena ustanova. Kažu da je taj Žuljoš svašta čuo, sprovodeći svoje tretmane, ali baš svašta. Govorim o politici i Dunđerskima a ne o nekoj švaleraciji, to nije bilo upitno, svako se švalerao. Ne zna se prezime tog Žuljoša, osim da je stanovao u Zelenoj ulici negde oko Reformatorske crkve kod Mlina.
Žuljoš je bio veliki šeret ali je navodno imao meru i morao je tako. Pričalo se po Bečeju da je jednom nekoj svojoj drugarici ili poznanici napravio cirkus u Kupatilu. Tada su bračni parovi koristili kabine sa duplim kadama. Ništa neobično, uđu muž i žena, okupaju se i to je to. Jednom prilikom došao mu je bračni par koji je navodno poznavao. Muž je ušao u kabinu sa duplom kadom, a žena se nešto zadržala na ulazu. Pitala je Žuljoša u kojoj kabini joj je suprug a on joj je, slučajno ili namerno pokazao na kabinu u kojoj je bio neko drugi. Čovek se skidao a ona ga je otpozadi uhvatila... tamo i rekla "Csingi lingi apuci". Kad je se čovek okrenuo, gospođa je pala u nesvest. To se dugo pričalo po Bečeju i ne znam da li je istina.
Druga anegdota kaže da je Žuljoš odlazeći na posao obavezno prolazio pored Borotine kuće i da mu je kucnuo na prozor. Dok je on otključao Kupatilo i spremio šta treba Borota bi stigao. Jednom je idući iz kafane u deset uveče Žuljoš kucnuo Boroti na prozor. Valjda je bilo neko zimsko doba, mrak ujutro, mrak uveče. Borota je dremao, nije imao pojma koje je doba, pa se obukao i otišao u Kupatilo. Smrzao se čekajući dok nije shvatio da je noć a ne jutro. Borota je imao jako tešku narav i jedva su se pomirili.
I treća stvar, Bogdan je ostavio testamentom svoju kuću ili njen deo u centru grada Mariji Piskor. Kad je sve nacionalizovano valjda je ova dobila neki smeštaj u dvorištu. Olgica ju je svakodnevno sretala jer je kao mlada, recimo1958/59 radila u "Beloj kući" u centru grada. Mara je bila sitna i skladna, nikad nije progovorila ni reč ni sa kim. Čekam nove detalje o ovoj ženi za koju mislim da je imala važniju i drugačiju ulogu od one koja joj se uobičajeno pripisuje. Ali ako bih izneo svoje teorije i dokumente iz stranih arhiva neke prilično očigledne stvari mnogima se ne bi svidele...
Goran Crnojački (iz privatne prepiske sa Svetislavom Hadnađevim) Goran Crnojački
Sanatorijum za plućne bolesti
Istaknuti zdravstveni radnici
др Милан Поповић
(1863 – 1935) лекар, уредник листа „Ново време“, основао соколско друштво.
Literatura: Dušan Opinćal "Znameniti Bečejci", Bečej, Narodna biblioteka 2013.
Dr Ljubomir Borota
(1899-1971)
Decenijama jedan od najuglednijih lekara Bečeja. Prema porodičnoj tradicij je trebao postati monah, ali je izabrao lekarski poziv, koji je izučio kao stpendista Tekelijanuma. Iako je rođen u selu Vrboljani u Hrvatskoj, izuzetno je bio vezan za Bečej i odbio je poziv da radi u Novom Sadu.
Literatura: Dušan Opinćal "Znameniti Bečejci", Bečej, Narodna biblioteka 2013.
Dr Radivoj Milin
(Lalić 1912 - Novi Sad 1996)
Bečej je, po svemu sudeći, posle Prvog svetskog rata bio prilično intrigantan grad za naseljavanje. Među mnogim porodicama koje su došle da u njemu žive, bila je i porodica Milin. Ne zna se u kojoj meri je poznata legenda o žutoj vodi uticala na ovu porodicu, ali otac Josif i majka Evica ostaju do kraja života u Bečeju, dok će njihovog sina Radivoja životni put voditi iz mesta u mesto.
Radivoj Milin je rođen u Laliću, 1912. godine. U Bečej završava gimnaziju, kao vrlo zapažen učenik. Zbog toga postaje stipendista Zaklade baronice Eufemije Jović, za studije medicine u Francuskoj, na Fakultetu prirodnih nauka Univerziteta u Nansiju. Prvu godinu studija završava kao najbolje rangiran, osvojivši i nagradu koju je fakultet dodeljivao vrsnim studentima. Nakon toga prelazi u Pariz, ali je, posle završetka druge godine, morao, iz porodičnih razloga, da se vrati u Bečej. Studije nastavlja na Medicinskom fakultetu u Beograd i završava ih 1936. godine. Francuska ga, ipak, nije zaboravila. Godine 1938. dobija stipendiju francuske vlade, da bi specijalizirao histologiju i embriologiju.
Po povratku u zemlju, kraće vreme je radio u Institutu za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu. Zbog obaveza prema roditeljima, vraća se u Bečej, u kome se 1939. godine ženi Milkom Glavaški. Sklon nauci, on, uporedo sa obavljanjem lekarske prakse u Bečeju, nastavlja svoja eksperimentalna istraživanja. Sin Josif se rađa 1943. godine. Posle oslobođenja Bečeja, 1944. godine, obavlja dužnost upravnika vojne bolnice koja je tada postojala u Bečeju, da bi dve godine kasnije radio kao šef Sreske sektorske ambulante u Bečeju.
Po prirodi skroman, tih i radan čovek, dokazane visoke stručnosti, bio je pozvan u Sarajevo, u kome će raditi i narednih dvadeset godina (1949-1961), kao profesor Medicinskog fakulteta. Takođe po pozivu, 1961. godine prelazi u Novi Sad, kao šef Katedre za histologiju i embriologiju na Medicinskom fakultetu. U dva mandata je bio dekan Medicinskog fakulteta, kao i direktor Instituta za univerzitetsku nastavu. Penzionisan je 1980. godine, ali time ne gubi dodir sa strukom. Postao je urednik Zbornika Matice srpske za prirodne nauke. U Matici srpskoj je od 1979-1991. godine bio potpredsednik.
Umro je 1996. godine, u Novom Sadu, ostavljajući neizbrisiv trag u medicinskoj nauci.
Bio je član i stranih medicinskih uduženja, Društva anatoma Francuske, Engleskog kraljevskog društva za medicinu, ali i član SANU.
Za svoj rad dobio je i veliki broj priznanja, a među njima: Nagradu AVNOJ-a, Sedmojulsku nagradu Republike Srbije, Oktobarsku nagradu Novog Sada i druge. Dodeljeno mu je i visoko francusko priznanje - Ordre des Palmes académiques.
Literatura: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Foto: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Dr Pap József
(1926 Bečej—2005 Novi Sad)
Rođen je u Bečeju, 1926. godine. u paorskoj porodici, kao četvrto, najmlađe dete Katalin i Janoša Papa. Okolnost da je bio najmlađi, otvorila mu je put ka školovanju, pa je osnovno i srednje obrazovanje stekao u Bečeju i Subotici, a diplomirao na Medicinskom fakultetu u Beogradu, početkom pedesetih godina prošlog veka.
Prema pravilima službe, mladi lekar je, posle obaveznog stažiranja, postao lekar opšte prakse u Novom Sadu. Ali njegove ambicije se nisu tu okončale, pa odlučuje da na Klinici za kožne i venerične bolesti specijalizira dermatovenerologiju.Sam specijalistički ispit položio je s odlikom, u Beogradu 1966. godine. Klinički rad i duga praksa posvećena lečenju kožnih bolesti , izazvanih mikrogljivama, bili su novi stepenik u ambicijama dr Papa. Dodatno se usavršavao u Beogradu i Budimpešti, da bi, najzad, bio osnivač prve vojvođanske laboratorije za mikološka istraživanja, naravno na pomenutoj Klinici za kožne i venerične bolesti.
Višedecenijska praksa rezultirala je i objavljivanjem tridesetak stručnih i naučnih radova. Doktor Pap je samostalno ili sa svojim saradnicima publikovao radove, veoma značajne, o traumatsko-trakcionoj alopeciji, uočenoj kod Slovakinja u Vojvodini, o aktuelnoj dermatofitskoj vojvođanskoj flori i druge radove. Niz godina je bio i asistent novosadskog Medicinskog fakulteta, za predmet „Kožne i venerične bolesti“.
Ali, živahni duh dr Papa tražio je nove izazove. Da li zbog svojih paorskih korena ili nečeg drugog, osećaj vezanosti za ruralnu sredinu pratio ga je celog života. Pomagao je ocu da obrađuje i održava zemlju, koliko mu je slobodno vreme to dozvoljavalo. Kasnije, kada oca više nije bilo, kupio je kuću u Bečeju, s velikom baštom. Imao je vinograd i voćnjak u Medenjači, u kome su dominirala stabla oraha. Voleo je da sam ili sa porodicom, kada dođe u Bečej, sve to obrađuje i održava. A u Novom Sadu, dah prirode u kuću unosile su ptice koje je gajio.
Specifični misaono-emocionalni odnos prema prirodi, uravnoteženje čoveka, zemlje i prirode, dr Pap je pretočio u stihove. Od početka šezdesetih godina prošlog veka pojavljuju se zbirke njegovih pesama: „Rés”, („Rez”, 1963), „Rendhagyó harászás” („Nepravilno ribarenje”, 1973), „Rane po krilima” (1975), u prevodu Save Babića, potom „Vernost“ – „Hűség” (1976), dvojezično izdanje u prevodu Mladena Leskovca i poslednja zbirka „Véraláfutás” („Podliv“, 1994). Zbirke pesama dr Papa su prevođene na srpski jezik, a među prevodiocima su i veoma poznata imena: Sava Babić, Mladen Leskovac, Boško Ivkov, Aleksandar Tišma, Judita Šalgo, da pomenemo samo neka od njih.
Pored toga što je sam bio pesnik, bio je i vrsni prevodilac stihova svoje pesničke sabraće: Vaska Pope, Stevana Raičkovića, Dušana Matića, Miodraga Pavlovića i drugih. Zato je bilo potpuno prirodno da postane i član uredništva potom i 1963-64 urednik poznatog književnoumetničkog i društvenog časopisa na mađarskom jeziku „Híd“ („Most“).
Plodni književni rad doneo mu je brojna priznanja i nagrade. Dvostruki je dobitnik književne nagrade časopisa „Híd“, za 1963. i 1974. godinu, zatim „Sentelekijeve nagrade“ 1994. godine. Društvo književnika Vojvodine dodelilo mu je Nagradu za životno delo, a Kulturno-prosvetna zajednica Vojvodine nagradu za knjigu godine.
Doktor Jožef Pap je umro u Novom Sadu, 2005. godine, u 79. godini. Bio je oženjen Margitom, hemičarkom po zanimanju, sada u penziji. Njegova ćerka Žužana, psihoterapeut, živi i radi u Nemačkoj, a sin Deneš, elektroinženjer, u Kanadi.
Literatura: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Foto: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Dr Stevan Svirčević
Literatura: Dušan Opinćal "Znameniti Bečejci", Bečej, Narodna biblioteka 2013.
Dr Aleksandar Svirčević
Literatura: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Milkó Vilmos, lekar
dr Anđelko Šarčev
(1932 Zemun - 1991)
Ono što je karakteristično za sve kolekcionare je izuzetna posvećenost kolekcionarstvu i plemenita strast kojom pristupaju sakupljanju, dopunjavanju ili kompletiranju svojih zbirki.
Jedan od najpoznatijih kolekcionara u Bečeju, ali i van njega, bio je lekar, Anđelko Šarčev. U kolekcionarskim krugovima bila je znana njegova zbirka padobranskih znački, kao i svega onoga što je vezano za padobranstvo. Osim toga, sakupljao je ordenje, pa je njegova kolekcija obuhvatala odlikovanja i ordenje od vremena Kraljevine Srbije (1882), pa sve do devedesetih godina minulog veka. Sakupljao je i oružje afričkih plemena, bajonete, sablje (imao ih je više od trideset!), vojničke čuturice, lule, izuzetne primerke jelenskih rogova...
Ovako impresivne zbirke zahtevale su, naravno, adekvatan prostor, pa je gotovo cela kuća dr Šarčeva bila svojevrsni muzej, čiji je on bio i osnivač, i kustos, i vodič. Za svoje kolekcije je nagrađen titulom velemajstora kolekcionarstva, jer je, na različitim smotrama, tri puta osvajao prvo mesto.
Zanimljiva je epizoda iz njegovog „kolekcionarskog života“. Naime, jednom prilikom je boravio u bivšem SSSR-u, u Moskvi. Pošto je znao da je, prema običaju, hotelska soba ozvučena, on je, ostavši sam, kao slučajno, glasno razmišljao o tome kako u njegovoj zbirci nedostaje određeno sovjetsko vazduhoplovno odlikovanje. Potom je pošao u obilazak Moskve, a kada se vratio u hotelsku sobu, na jastuku je bilo položeno željeno odlikovanje!
Ali, kolekcionarstvo je bilo samo deo interesovanja svestranog lekara. Deo svog vremena posvećivao je i izradi različitih predmeta od kože i drveta, ali i lovu i ribolovu. Nesebično se predavao i aktivnostima Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Bečeju, bavio se padobranstvom, ostvarivši preko četiri stotine skokova, jedan je od osnivača Kluba padobranaca u Bečeju.
Istorija je takođe bila njegova velika ljubav, naročito vojna istorija. Znao je da istovremeno čita i nekoliko knjiga na istu temu, samo da bi iz više uglova sagledao neku pojavu i tako došao do istine. Naročito je bio impresioniran, Španskim građanskim ratom (1936) i žalio je što nije rođen ranije da bi se mogao priključiti španskim revolucionarima.
Životna, profesionalna i radna biografija dr Anđelka Šarčeva bila je adekvatna njegovim interesovanjima. Rođen je u Zemunu, 1932. godine, od oca Simeona i majke Milice. Ubrzo se porodica Šarčev doseljava u Bečej, u kome završava osnovnu školu i gimnaziju. Pravednog duha, on je, sa još četvoricom drugova, javno istupio protiv zloglasnog posleratnog „otkupa“ i načina ophođenja prema paorima. Odmazda je uskoro stigla: sva petorica su isključeni iz gimnazije. Vraćeni su godinu dana kasnije, nakon žalbe ondašnjem Ministarstvu prosvete. Upisuje se na Medicinski fakultet u Beogradu, 1952. godine. Dok je studirao učestvovao je u brojnim radnim akcijama obnove i izgradnje posleratne Jugoslavije.
Po završetku studija, vraća se u Bečej i zapošljava se 1962. godine, kao lekar opšte prakse. Nedugo zatim u Novom Sadu specijalizira neuropsihijatriju, a nakon specijalizacije formira i vodi neuropsihijatrijsku službu u Bečeju.
Osnovao je Sanitetsku službu bečejske brigade i aktivno je učestvovao u odbrani Novog Sada od poplave Dunava 1965. godine. Bio je i organizator najšire vakcinacije građana protiv preteće epidemije velikih boginja, početkom 1970. godine. Neverovatno je, ali istinito: odbio je poziv iz Švajcarske da radi u odeljenju za bolesti zavisnosti, pri OUN.
Doktor Anđelko Šarčev je umro 1991. Godine, bolestan, ali još uvek radno aktivan. Supruga Javorka, kćerka Katarina, hirurg i profesor Medicinskog fakulteta, kao i sin Miloš, ranije poznati kalifornijski bodi-bilder, imaju mnogo razloga za ponos.
Literatura: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
Foto: Opinćal Dušan, Poznati Bečejci, Bečej,2010.
dr Katarina Šarčev
Dr Ivan Žikić
(1941 Bečej - 2018)
dr Julijana Verebeš
dr Stevan Tanurdžić
dr Đurica Stojšić
dr Isa Komanov, profesor
dr Sava Živkov
dr Vasilije Devečerski
dr Piroška Šereš-Čabi
dr Stevan Reljin
dr Sever Kovačev
dr Marta Čeh Sabo
dr Stevan Nastasić
dr Dimitrije Sekulić
dr Petar Petrović
dr Pap Jožef
dr Magdolna Tripolski, udata Koler
(1926. Mol - 1996.)
Postoje ljudi o čijem se životu, delovanju, moralnim i karakternim osobinama može govoriti i/ili pisati s posebnim pijetetom. Takvim ličnostima svakako pripada i, koja je ceo svoj radni vek provela brinući o zdravlju bečejske dece.
Roditelji Mihalj i Julijana Tripolski bili su vlasnici desetak jutara zemlje i jedne vršalice. Time su, kako se to obično kaže, iškolovali šestoro svoje dece: Judita, Magdolna i Mihalj su završili medicinu, a Ferenc i Rozalija farmaciju. Jedino najstariji, sin, Ištvan, nije imao afiniteta prema zdravstvenim strukama, pa je postao automehaničar.
Magdolna Tripolski je rođena u Molu, 1926. godine. Osnovnu školu završava u rodnom mestu, a gimnaziju u Subotici, Zrenjaninu i Novom Sadu. Nakon Drugog svetskog rata završava medicinski fakultet u Zagrebu, a po povratku u Vojvodinu ubrzo postaje reonski lekar u Mileševu.
U bečejski Dečji dispanzer dolazi kao specijalista-pedijatar i narednih 25 godina kroz njenu ordinaciju će proći na hiljade naših malih sugrađana.
Dr Tripolski je, pored toga, dugi niz godina volontirala i kao pedijatar koji brine o potrebama dece ometene u razvoju. Njen volonterski rad se nije iscrpljivao samo na tome: koliko je puta samo organizovala masovnu vakcinaciju romske dece u naselju poznatom po imenu „Putrije”.
Taj njen humani i dugogodišnji predani volonterski rad dobio je i formalno priznanje: Oktobarsku nagradu opštine Bečej.
Objavljivala je radove iz pedijatrijske oblasti, održavala predavanja o dečjim bolestima, a dvadeset i pet godina je predantno vodila statističku evidenciju o deci. Ovaj pravac delovanja u njenoj profesionalnoj karijeri rezultirao je i zvanjem primarijusa.
Početkom osamdesetih godina prošlog veka, imenovana je na mesto direktora bečejskog Doma zdravlja, a ogledala se i u politici, kao poslanik u Skupštini Vojvodine.
Penzionerske dane dr Tripolski je počela da odbrojava 1991. godine, nažalost samo do 1996. godine, kada umire u 70-oj godini života. U braku sa Kalmanom Kolerom, sudijom za prekršaje, imala je ćerku Valeriju i sina Zoltana.
Literatura: Dušan Opinćal, Poznati Bečejci, Proleter Bečej 2010.
Foto: Dušan Opinćal, Poznati Bečejci, Proleter Bečej 2010.
dr Petar Petrović
(1934 Bečej - 1995. Novi Sad)
Otac Boško, bankarski činovnik, ubijen je u fašističkoj raciji 1942. godine, a majka Ivanka pred samo oslobođenje, 1944. godine. Brigu o njemu, i njegovom pet godina starijem bratu Jovanu, preuzela je majčina sestra Ljubica Gavrilović, udata Ilić. Žrtvujući se za sestriće, ona se udala tek kada su Jovan i Petar stasali za studije.
Nakon završetka gimnazije 1953. godine, upisuje medicinu u Beogradu, da bi od 1960. godine našao kao stažista u Opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici.
Karijeru hirurga započinje 1964. godine na Hirurškoj klinici Medicinskog fakulteta u Novom Sadu. Uporan rad, talenat i znanje rezultirali su višemesečnim usavršavanjima na klinikama u Beogradu, Bratislavi, Lionu, Parizu i Čikagu, kod priznatih stručnjaka za vaskularnu hirurgiju. U okviru Instituta za hirurgiju Kliničke bolnice u Novom Sadu osniva Kliniku za caskularnu i transplantacionu hirurgiju.
Nakon odbrane doktorske disertacije 1977. godine, i asistentskog staža, postaje docent, zatim vanredni a onda i redovni professor Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, na predmetu hirurgija (1989). Sledeće godine postaje šef katedre za hirurgiju i tu će dužnost obavljati tokom naredne četiri godine.
Oko sebe je okupljao izuzetne timove saradnika, neprekidno inisitirajući na njihovom usavršavanju, što je dovelo i do prve transplantacije bubrega, obavljene u Novom Sadu, 1986. godine. Obavio je preko 60 transplantacija bubrega, uz vrhunske rezultate u rekonstruktivnoj hirurgiji krvnih sudova. Objavio je u domaćim i stranim stručnim časopisima 80 radova, a svoja dostignuća predstavljao je na stručnim skupovima u zemlji i inostranstvu. Zajedno sa Đ. Stojšićem, D. Bencom i S. Avramovim objavio je 1989. godine monografiju “Thoracic outlet syndrome”. Svoj trag je ostavio u brojnim međunarodnim lekarskim društvima, kao član i aktivni učesnik.
Umro je u Novom Sadu, 1995. godine. Supruga Slobodanka radi u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine, kao pedijatar. Kći iz prvog braka, Olga Petrović, diplomirala je na Univerzitetu u Pensilvaniji i stručnjak je za međunarodno pravo, a živi u Londonu.
Literatura: Dušan Opinćal, Poznati Bečejci, Proleter Bečej 2010.
KLIMÓ Attila
Bečej 5. jul 1961.
Specijalista fizioterapije i rehabilitacije. Nastavnik u srednjoj medicinskoj školi u Senti.
Izvor: Hódi Éva – Hódi Sándor, "Ki kicsoda 2004" Vajdasági Magyar Közéleti lexikon, A Széchenyi István stratégiakutató és fejlesztési intézet kortárs kép - és adattár
Bačko Petrovo Selo
BOR Endre
Bačko Petrovo Selo 31. maj 1959
specijalista neuropsihijatrije.
Izvor: Hódi Éva – Hódi Sándor, "Ki kicsoda 2004" Vajdasági Magyar Közéleti lexikon, A Széchenyi István stratégiakutató és fejlesztési intézet kortárs kép - és adattár