Omladinske


„ZAJEDNO-EGYUTT“

Bečej ima dugu i veoma bogatu tradiciju štamparstva i štampe. U odnosu na druge gradove( Novi Sad, Subotica, Sombor) Bečej je relativno kasno dobio štampariju 1879, a prve novine 1884. godine. Od tih prvih lokalnih novina „Bacskai gazda“ koje su izlazile u periodu od 1884-1888. godine pa do danas stanovništvo Bečeja je imalo priliku da se informiše iz pedeset lokalnih listova. Svi su oni imali za cilj da svoje čitaoce upoznaju sa aktuelnim temama. Jedna od tih novina se posebno izdvaja. To je do sada jedini omladinski list u Bečeju „Zajedno-Együtt“.

List su pokrenuli Ljubomir Pantović, Svetislav Hadnađev, Dragiša Slavić i Bojan Džigurski. Njihova želja je bila da se mladi Bečeja okupe i na kreativan način ispune svoje slobodno vreme. List je izlazio od 1981-1989. godine. Sa manjim prekidima izlazio je dva puta mesečno da bi od broja 33 koji se pojavio 1. marta 1986. godine izlazio mesečno. Za osam godina postojanja u list je bilo angažovano oko 200 mladih Bečejaca. Dok su jedni pisali drugi su radili na podeli lista koji se nije naplaćivao. Mladi novinari pisali su o problelima koji se tiču svoje generacije,(nezaposlenost, kulturni život u Bečeju, o sportu, aktivnostima koje sprovodi omladinska organizacija). Bile su i rubrike posvećene mladim pesnicima, humoreske. Autori tekstova su često iznosili veoma kritičke stavove o pojavama u društvu.

Prvi urednik je bio Ljubomir Pantović. Pored Pantovića urednici su bili Peter Knezi, Aleksandar Markov, Marija Ludvig, Karolina Kajari i Zoltan Najror. Tehnički urednici su bili Svetislav Hadanđev, Melita Čalenić i Nikola Simjanović. Od prvog broja list je imao redakciju a od 13 i Izdavački savet.

Prvi broj je štampan u šest primeraka. Tekstvi su štamani na pisaćoj mašini. Naslovnu stranu, kao i sve ostale ilustracije, za svih šest primeraka uradio je tehnički urednik Svetislav Hadnađev i svaka je originalna. U januara 1982. godine izašao je sledeći broj u tiražu od 50 primeraka. Povećanje tiraža omogućilo je korišćenje geštetnera, prvog kancelarijskog uređaja za kopiranje dokumenata na veoma brz i finansijski prihvatljiv način. Ovakav način štampanja lista bio je u upotrebi sve do 25 broja. Od 26 broja list se štampa u štampariji Mašinskog fakuteta u Novom Sadu. Zahvaljujući tome tiraž je povećan na 400 primeraka.

Mladi novinari su imali želju da list izgleda kao prava novina. Svoju želju su ostvarili već od 33 broja koji je štampan u štampariji „Forum“ u Novom Sadu i u njoj će biti štampani svi naredni brojevi. Prvi broj koji je izašao iz štamparije Forum imao je rekordni tiraž od 3000 primeraka. Sredstva za štampanje omladinskog lista obezbeđena su iz budžeta omladinske organizacije Bečeja kao i finansijskom pomoći Omladinske zadruge. Te godine redakcija lista uradila je i novinarske karte.

Zahvaljujići dobrim tekstovima, tehnološkim napredku i obezbeđenim sredstvima redakcija lista i izdavčki savet doneli su odluku da jubilarni 50 broj ima naslovnu stranicu u koloru. Na prvoj strani nalazi se fotografija zdgrade Opštine a na poslednjoj Disko klub u Omladinskom domu. Jubilarni broj je ugledao svelost dana 2. februara 1989. godine.

Krajem osmadesetih godina prošloga veka osetila se napetost i najavljivana promena u društvu. Sve je to uticalo da su mladi Bečeja sve manje zainteresovani za rad u list i list je prestao da postoji.

Dragiša Slavić